Nejdelší žížala na světě
Nejdelší známý druh žížaly na světě je Microchaetus rappi z Jižní Afriky. Přibližně v roce 1937 byl v Transvaalu nalezen exemplář dlouhý 6,7 m, byl-li přirozeně natažený, a v průměru 20 mm široký.
Největší medúza
Největší medúzou je Cyanea capillata arctica ze severozápadního Atlantiku. Jedna taková medúza, vylovená v Massachusettské zátoce, měla průměr zvonu 2,28 m a její žahavá vlákna byla 36,5 m dlouhá.
Nejrychlejší savec na světě
Nejrychlejším savcem je gepard (Acinonyx jubatus), který dosahuje nejvyšší rychlosti na krátkou vzdálenost, tedy asi na 0,5 km. Na krátkých tratích dosahuje v běhu maximální rychlosti okolo 100 km/h. V únoru 1999 na gepardích dostizích Cheetah Outreach oficiálně naměřili gepardu jménem Nyana-Spier na 100 m 6,08 sekund se zrychlením z 0 na 80 km/h za 3,6 vteřin, což znamená průměrnou rychlost 59,6 km/h. Nejrychlejším mužem planety je Tim Montgomery z USA, který zdolal 100 m za 9,78 sekund (2002). Jen o setinu sekundy "pomalejší" je Maurice Greene
Nejdelší savec na světě
Nejdelším jedincem světa, který byl kdy zaznamenán, byla samice 2plejtváka obrovského vyplavená v jižním Atlantiku. Na délku měřila 33,6 m. Delší než dosud známý největší plejtvák mohli být podle nejnovějších výzkumů někteří dinosauři. Kostra jednoho nově objeveného druhu, kterou vědci postupně odhalují ze země, ukazuje na možnou celkovou délku až 50 m.
Nejtěžší savec na světě
Plejtváci jsou vůbec nejtěžšími žijícími savci, jejich hmotnost se pohybuje kolem 100 tun. Určení hmotnosti živého zvířete je obtížné, protože u mrtvého jedince může dojít ke ztrátě krve a jiných tělních tekutin. V roce 1948 byla ulovena 26,5 m dlouhá samice, která byla celá vážena po kusech. Součet hmotností masa, krve i obsahu žaludku se rovnal váze 134,2 tun. Údajně nejtěžším jedincem byla dospělá samice plejtváka obrovského, která vážila 190 tun. Nejtěžším člověkem na světě je Baster Simkus z Dallasu (*1959), který se svým apetitem dosáhl v roce 1995 plných 610 kg živé váhy. Po dlouhé dietě nyní údajně váží 97 kilogramů a čeká ho odstranění 22 kilogramů přebytečné kůže. Ze současných suchozemských savců je největší a nejtěžší slon africký (Loxodonta africana).
Nejmenší savec na světě
Pravděpodobně nejmenším savcem světa je bělozubka nejmenší (Suncus etruscus). Rozhodně je nejmenším z evropských savců. Bez ocasu měří (3,35) 3,6-5,18 (5,3) cm. Ocas je dlouhý 2,4-2,9 cm. Celková průměrná délka (s ocáskem) tohoto hmyzožravce je asi 6,5 cm. Bělozubka nejmenší je rovněž i nejlehčím savcem světa Její hmotnost se pohybuje od (1,2) 1,42 do 2,55 (2,7) g. Vyskytuje se okolo Středozemního moře, v Asii je rozšířena až po Čínu a Thajsko. Ojedinělé nálezy pocházejí z Afriky, kde se vyskytuje směrem k jihu až po kapsko. Díky své velikosti (nebo spíše malinkosti) je bělozubka nejmenší schopna procházet chodbičkami velkých druhů žížal. Přestože se živí především malými druhy žížal a různým hmyzem je nepravděpodobné, že by mohla ulovit velkou žížalu (delší než 8 cm), stejně jako v zajetí nebyla schopna ulovit kudlanku nábožnou (Mantis religiosa). V zajetí je bělozubka běžně krmena larvami potemníků a cvrčky.
Největší savci na světě
Největší savci na světě - vorvani - jim totiž ze sítí kradou jejich úlovky.
Vorvaň má největší mozek na světě, průměrně važí 7 kilogramů. A tento orgán dokáže velmi chytře používat. Není to tak dávno, kdy vorvani při zaslechnutí rybářské lodě vzali do zaječích. Nyní však zjistili, že tyto čluny je neohrozí, ba právě naopak. Nastartování rybářského motoru pro ně znamená jediné - vydatný oběd. Ve chvíli, kdy rybáři stahují sítě a opakovaně startují motor své lodi, velryby se přiblíží k sítím a rybáři už jen trnou, kolik jim tento největší savec světa "vyzobe" z úlovku. Podle odhadů vědců se tento způsob lovu mezi vorvani již natolik rozšířil, že ho v současnosti využívá okolo devadesáti jedinců. A vzhledem k učenlivosti tohoto druhu toto číslo asi nebude konečné.
Není bez zajímavosti, že vorvani drží v biologické říši několik absolutních světových rekordů. Jsou to největší ozubení tvorové, jací kdy na Zemi žili. Zároveň to jsou nejhlouběji se potápějící savci. Jejich kůže také drží jeden primát. Na zádech a hlavě dosahuje její tloušťka bez podkožního tuku asi 36 cm, čemu se žádný jiný živočich nevyrovná.
Nejmenší ryba na světě
V bažinatých oblastech ostrovů Sumatra a Jáva objevili vědci nejmenší dosud známou rybu světa
Rybka, jež je vzdáleným příbuzným kaprovitých ryb měří v dospělosti necelých osm milimetrů. Jejím oblíbeným teritoriem jsou tropické močály a rašeliniště. Ryba s latinským názvem Paedocypris se živí výhradně planktonem. Podle vědeckých prognóz prý ale nemá příliš velké životní vyhlídky, kvůli rychlé devastaci jejího přirozeného prostředí.